niedziela, 7 lutego 2016

Gruszka gotowana w rooibosie z sosem czekoladowym

Prosty deser, w sam raz na zimę :) Gruszka gotowana w rooibosie (potrzebny nam mocny wywar) z dodatkiem sosu czekoladowego. Przepis zaczerpnęłam z książki "MyNewRoots" S.Britton. Zmodyfikowałam, a właściwie "spolszczyłam" zamieniając oliwę użytą w sosie na olej rzepakowy.

Składniki (na 4 osoby):
  • 4 twarde gruszki
  • 1l naparu z 5 łyżeczek herbaty rooibos
  • sos: 30 ml oleju rzepakowego, 30 ml syropu klonowego, 2 kopiaste łyżki kakao (użyłam raw)
Gruszki obrałam, przekroiłam na połowy i wycięłam gniazda nasienne. Włożyłam do garnka z gorącym naparem z herbaty rooibos (parzę minimum 15 minut). Gotowałam na wolnym ogniu 20-30 minut (w zależności od twardości gruszek). Wyciągnęłam z naparu i odłożyłam na minutę by nieco ostygły.

W międzyczasie przygotowałam sos. Składniki sosu po prostu dokładnie wymieszałam. Polałam nim gruszki.

piątek, 5 lutego 2016

Śniadaniowe placki gryczano-jaglane

Proste i smaczne placki gryczano-jaglane. Próbowałam w wersji za jajkiem i bez - bardziej smakują nam z jajkiem, są bardziej puszyste i po prostu smaczniejsze :) Wymagają zaplanowania, kaszę gryczaną trzeba namoczyć (najlepiej na noc). Ciasto miksuję z wodą, w której kasza się namaczała. Używam do tego celu blendera wysokoobrotowego (u nas Vitamix) i nie wiem jak wyjdą gdy użyje się innego sprzętu, bo nie próbowałam...

Składniki (na talerz pełen placuszków, wystarczy na 4-5 brzuszków ;))
  • 1 filiżanka kaszy gryczanej niepalonej, namoczonej w 1 filiżance przegotowanej, ostudzonej wody przez noc
  • 1 filiżanka ugotowanej kaszy jaglanej
  • 2-3 jajka, najlepiej z chowu ekologicznego
  • szczypta soli morskiej /himalajskiej
  • 1-2 łyżki nierafinowanego cukru /syropu klonowego (użyłam cukru dark muscovado)
  • masło sklarowane do smażenia (lub olej kokosowy)
  • ulubione dodatki do podania: domowy dżem /powidła, syrop klonowy, ser mascarpone, pasta orzechowo-czekoladowa (np. taka)
Wszystkie składniki umieściłam w kielichu blendera. Zmiksowałam na gładką masę. Smażyłam na odrobinie masła sklarowanego.

Podałam z ulubionymi dodatkami :)

czwartek, 4 lutego 2016

Kisimy warzywa. Kimchi

Z dna słoika ;) Zapomniałam wcześniej zrobić zdjęcie - taka resztka nam została...
Kimchi to tradycyjna koreańska kiszonka, którą robi się z kapusty pekińskiej z dodatkami. Znalazłam kilka różnych przepisów, w zasadzie można stwierdzić, że w każdym koreańskim domu przepis jest nieco inny ;) Łączy je jednak kilka składników: kapusta pekińska (dość grubo pokrojona), marchew, biała rzodkiew, zielona cebulka i przyprawy: imbir, czosnek oraz ostra papryka. W zależności od wersji należy przygotować pastę z przypraw (i wsmarować ją w warzywa) lub gęsty sos na bazie mąki ryżowej. Pierwszy raz postanowiłam zrobić wersję z sosem (zmieliłam pełnoziarnisty ryż), bazowałam na przepisie stąd. Nie miałam pod ręką akurat szczypiorku ani długiej białej rzodkwi - tą ostatnią zamieniłam na czarną rzepę i białą okrągłą rzepę. Szczypiorek pominęłam. Wszystkie warzywa jakich użyłam pochodziły z ekologicznych źródeł.

Składniki:
  • 1 duża kapusta pekińska
  • 2-3 marchewki
  • 1 por
  • 1 czarna rzepa
  • 1 biała rzepa
  • pęczek szczypiorku (nie użyłam)
  • sos: 2 filiżanki wody, 1/2 filiżanki mąki ryżowej (zmieliłam brązowy ryż), 2-3 łyżki nierafinowanego cukru /syropu klonowego, 1/2 filiżanki sosu sojowego (w oryginale rybnego), 1 cebula, 3-4 ząbki czosnku, 1 jabłko, kawałek imbiru (ok. 2cm), 1 papryczka chili
Kapustę pokroiłam w grube kawałki; marchew i rzepy pokroiłam w słupki; por w półokrągłe plastry. Warzywa wymieszałam w dużej misce. Dodałam 2 łyżki soli i zalałam przegotowaną wodą (tak by przykryła warzywa). Odstawiłam na 1,5 godziny (w międzyczasie 2 razy wymieszałam warzywa). Po tym czasie odlałam wodę i wymieszałam warzywa z przygotowanym wcześniej sosem.

Aby przygotować sos zagotowałam wodę, dodałam do niej mąkę ryżową, zagotowałam ciągle mieszając (tak by wyszedł gęsty kleik). Dodałam cukier i sos sojowy. Wymieszałam.

Cebulę, czosnek, jabłko, imbir i papryczkę chili umieściłam w kielichu blendera. Dodałam sos ryżowo-sojowy i zblendowałam na gładką pastę.

Powstałą pastę wymieszałam w przygotowanymi wcześniej warzywami. Wymieszałam i odstawiłam do ukiszenia. Po ok. 1 tygodniu przełożyłam do słoików, które po kolejnych 2 tygodniach zamknęłam w lodówce by zwolnić proces kiszenia.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...