poniedziałek, 17 września 2018

Jadalna pasta do zębów


Próbowaliście kiedyś zrobić w domu pastę do zębów? Proponowana przeze mnie pasta się nie pieni (co wcale nie jest jej wadą) i ma inną konsystencję niż konwencjonalne pasty, ale zęby są po niej bardzo gładkie! Pasta nie zawiera wody, więc może jedynie zjełczeć - najlepiej za pierwszym razem przygotować małą ilość, by ją wypróbować. Pasta składa się tylko z kilku składników, choć można ponoć poprzestać tylko na oleju kokosowym i nim myć zęby :) Ja postanowiłam przygotować pastę na bazie oleju kokosowego wzbogaconą o ksylitol, białą glinkę i olejki. Soda nie jest konieczna i osobiście rzadko ją dodaję do pasty. Olej kokosowy ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Osoby dbające o zęby za pomocą oleju kokosowego często zauważają poprawę kolorytu zębów. Ksylitol ma dobroczynne działanie na zęby, przywracając prawidłowe pH śliny i hamując rozwój bakterii. Glinka biała jest substancją czyszczącą - jest bardzo drobna i miałka, więc nie ściera szkliwa (niweluje natomiast "olejowość" pasty). Olejek eukaliptusowy tworzy na zębach bakteriostatyczny film i odświeża oddech. Olejek miętowy daje uczucie świeżości. Soda oczyszczona ma działanie wybielające.
Przepis jest orientacyjny - musicie poeksperymentować, by osiągnąć pożądaną przez siebie konsystencję, która jest zależna od temperatury otoczenia (im cieplej, tym miększa pasta, bo rozpuszcza nam się olej kokosowy; w zimnie mocno tężeje). Zacznijcie używając jako miarki małej łyżeczki.

Składniki:
  • 2 miarka oleju kokosowego
  • 1 miarki ksylitolu
  • 1 miarki glinki białej
  • po 4-5 kropli olejku eukaliptusowego i miętowego
  • ew. soda oczyszczona (1/3 miarki)
W małym słoiku umieszczam ksylitol i glinkę (oraz ewentualnie sodę oczyszczoną), mieszam - najczęściej zamykając słoik i wstrząsając go - a następnie dodaję stopniowo olej kokosowy. Mieszam łyżeczką, aż składniki dobrze się połączą. Dodaję olejki i ponownie mieszam. Trzymam w szczelnie zamkniętym słoiczku; na szczoteczkę nakładam za pomocą małej łyżeczki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...