piątek, 8 maja 2015

Bułkowy chleb orkiszowy

Czasami, gdy skończy nam się chleb na zakwasie i nie zdążę upiec nowego przygotowuję szybki chlebek maślano-orkiszowy, na drożdżach. Przypomina on w smaku bardziej bułkę niż tradycyjny chleb i bardziej się kruszy (ze względu na użycie drożdży). Jest za to szybki w przygotowaniu, pełnoziarnisty (używam mąki razowej orkiszowej, ostatnio typu 1850), nieco słodkawy i bardzo smaczny. Przekonajcie się sami!

Składniki (na 1 bochenek, forma keksowa):
  • 3 szkl mąki orkiszowej razowej (używam typu 1850), przesanej przez sito
  • ok. 20g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru nierafinowanego
  • 1/2 łyżeczki soli morskiej
  • 1.5-2 szkl wody przegotowanej (ostudzonej)
  • ok. 100g miękkiego masła
Drożdże umieszczam w naczyniu, dodaję cukier oraz trochę wody; mieszam by drożdże i cukier się rozpuściły. Dodaję kilka łyżek mąki (tak, by powstał zaczyn o konsystencji gęstej śmietany). Odstawiam do wyrośnięcia, na ok. 20 minut.

Pozostałą mąkę mieszam z solą, następnie dodaję wyrośnięte drożdże oraz wodę. Zagniatam elastyczne ciasto, do którego wgniatam partiami miękkie masło. Ciasto odstawiam na ok. 1h do wyrośnięcia. Po tym czasie odgazowuję i formuję chlebek, który umieszczam w wysmarowanej i wysypanej mąką foremce keksowej. Wstawiam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na ok 40 minut.

Po wyjęciu studzę na kratce. Kroję po ostygnięciu (zwykle następnego dnia).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...